Jak powinien wyglądać trening przed maratonem?

Nie ma jednego złotego klucza do osiągnięcia sukcesu w maratonie. Każdy z nas ma inną kondycję i wydolność organizmu i każdy z nas zniesie maraton trochę inaczej. Jedyne co możemy zrobić to kilka miesięcy przed maratonem rozpocząć regularne treningi – najlepiej pięć razy w tygodniu. Oczywiście na początku – czyli na sześć, pięć czy cztery miesiące przed wystartowaniem, możemy trochę zmniejszyć częstotliwość treningów. Jeśli jednak do maratonu zostały mniej niż trzy miesiące, powinniśmy już w stu procentach przyłożyć się do zamierzonego celu i podstawą powinny być dla nas regularne biegi. Pomóc nam w systematyczności może odpowiednio wcześniej ułożony plan treningowy – najlepiej napisany pół roku przed startem maratonu. 

Jeśli planujesz wziąć udział w maratonie pierwszy raz w życiu, miej na uwadze, kiedy się on odbędzie (to znaczy o jakiej porze roku) i – co ważniejsze – kiedy będziesz musiał trenować i biegać. Co to znaczy? Chodzi tutaj o to, czy będziesz musiał biegać zimą czy latem, jaka będzie temperatura na zewnątrz i tak dalej. Jeśli masz zacząć przygotowania, a za oknem jest bardzo zimno, wieje i pada deszcz, to zapewne wybierzesz zostanie w domu i spędzenie czasu pod kocem przed telewizorem. Jeśli jednak maraton ma odbyć się jesienią – rozpoczęcie przygotowań będzie przypadało na wiosnę, czyli czas, kiedy wszystko budzi się do życia i za oknem robi się coraz cieplej. 

W treningach przed wzięciem udziału w maratonie ważne jest także to, aby odpowiednio rozplanować sobie dystanse, które będziesz musiał przebiec. Przynajmniej raz w tygodniu powinien być to długi odcinek drogi – pod koniec przygotowań może on już nawet wynosić 42 km. Dobrym dniem na przebiegnięcie długiego dystansu jest niedziela – jest to dzień odpoczynku – warto więc zmierzyć się ze spokojnym i długim biegiem. 

Warto pamiętać też o tym, że zarówno ważny jak regularne treningi, jest także odpoczynek. Po wyczerpującym treningu naprawdę należy nam się zasłużony odpoczynek. Dzięki temu unikniemy bólu wynikającego z przetrenowania, a także nasz organizm będzie miał czas na regenerację. Podczas odpoczynku warto spożyć suplementy diety stworzone do regeneracji. Sprawdzą się też odżywki białkowe oraz BCAA. Dzięki nim odpoczniemy jeszcze bardziej i mniej będziemy odczuwać skutki ciężkiego treningu.