Jak przygotować się do maratonu?

W ostatnich latach bieganie staje się coraz bardziej popularnym sportem. Coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj aktywności fizycznej. Jeśli bieganie jest popularne, to i… maratony. No właśnie – kiedyś maratony zarezerwowane były tylko dla profesjonalnych biegaczy. Dzisiaj się to zmienia – w maratonie wziąć udział może praktycznie każdy – im więcej osób, tym lepiej. Konkursy biegowe dzielą się na różne rodzaje,w zależności od dystansu, jaki trzeba pokonać. Są to długości odpowiednio 10km, 21km i 42km. 42 km to maraton, 21 km to półmaraton. Często osoby początkujące decydują się na rozpoczęcie swojej przygody biegowej od półmaratonu – jest to zrozumiałe – głównym powodem jest oczywiście to, że jest w nim aż o połowę mniejszy dystans do pokonania. 

Jeśli chcesz się przygotować do wzięcia udziału w maratonie, a nie masz dobrej kondycji czy doświadczenia w bieganiu, nie martw się. Jeśli zaczniesz przygotowania odpowiednio wcześniej, to z pewnością będziesz gotowy do pokonania takiego dystansu. Na początku wizja biegania trzy, cztery czy pięć godzin bez przerwy może przerażać, jednak jeśli odpowiednio się przygotujesz, nie powinno to być dla Ciebie nic trudnego. 

Ważne przy przygotowaniach do maratonu jest planowanie – musisz sobie dużo wcześniej ułożyć plan treningowy (a najlepiej także żywieniowy), którego będziesz przestrzegał i który przybliży Cię do wystartowania w wymarzonych zawodach. Przygotowania warto zacząć nawet pół roku wcześniej tak, by organizm przyzwyczaił się do biegania i byś nabrał dobrej kondycji. Mogą Ci w tym pomóc na przykład odżywki na trening, dzięki którym będziesz mieć więcej energii i zwiększoną wydajność.

Kolejnym kluczem do sukcesu jest systematyczność – nic nie da Ci przygotowanie planu treningowego, jeśli nie będziesz go przestrzegał. W systematyczności może pomóc odpowiednia motywacja – wyobraź sobie, że biegniesz już w maratonie i zdobywasz dobry wynik, nie męcząc się zbytnio przy tym. To musi być piękne uczucie, prawda?