Suplementacja podczas maratonu

Maraton to duże wyzwanie dla każdego biegacza. Jest on wyczekiwany tygodniami, jak nie miesiącami i wiąże się z długimi godzinami ciężkich przygotowań. Oprócz zbilansowanej diety i zdrowego trybu życia, ważna jest także odpowiednio dobrana suplementacja. Może ona pomóc w dodaniu energii, a także zmniejszyć ból przy kontuzji i pomóc w jej leczeniu.

Wiadomo, że najlepsze w diecie są świeże i naturalne produkty, a zwłaszcza owoce i warzywa. Suplementy to tak naprawdę tylko uzupełnienie diety. Jeśli jednak zdecydujesz się na przyjmowanie jakichś suplementów (a naprawdę warto!), to pamiętaj o tym, że zanim znajdziesz swoje idealne produkty, na pewno minie trochę czasu. Każdy sportowiec musi najpierw przetestować różne produkty, sprawdzić ich działanie i tego jak się po nich czują, by potem na stałe włączyć je do diety i zacząć przyjmować regularnie. 

Dla maratończyków polecane są suplementy z kofeiną. Jest ona dobra zarówno dla początkujących biegaczy, jak i dla tych zaawansowanych, którzy przygotowują się do udziału w maratonach. Kofeina jest dobrze znaną substancją, która została już na różne sposoby przetestowana na sportowcach. Jej podstawowym zadaniem jest zmniejszenie uczucia zmęczenia i zarówno opóźnienie w czasie uczucia zmęczenia. 

W czasie długich biegów, czyli także maratonów, polecane są także żele  energetyczne, które według badań mogą zwiększyć wytrzymałość nawet  13%. Takie żele zawierają głównie węglowodany, które mają za zadanie dać nam jak najwięcej energii.

Maratończyku – pamiętaj – warto spróbować przyjmować suplementy – dają Ci one pewność, że będziesz bardziej wytrzymały i będziesz osiągał lepsze wyniki!